Spilbranchen er gået i offensiven for at svare igen på beskyldningerne om, at computerspil har en kokain-agtig effekt på brugerne.
På hjemmesiden spilpolitik.dk giver Multimedieforeningen 10 gode råd, som særligt forældre kan benytte til at styre børnenes spilforbrug.
Hans Henrik Knoop fra Danmarks Pædagogiske Universitet pegede i sidste uge på, at hver femte unge computerspiller har en form for afhængighed.
Samtidig har de danske distributører taget den fælles europæiske mærkningsordning, PEGI, til sig. Mærket skal vejlede forældre og handlende i, hvorvidt et spil er passende for en specifik aldersgruppe.
Alle spil udgivet i Europa efter 1. juli 2003 er vurderet ud fra samme kriterier, og PEGI - Pan European Game Information ? afløser i Danmark den mærkningsordning, som Medierådet for Børn og Unge tidligere stod for.
- Ordningen er et samarbejde mellem regeringerne i EU og spilbranchen. Regeringerne kridter banen op, men det er spilbranchen selv, der skal stå for den daglige håndtering, siger Claus Due, der er formand for Multimedieforeningen.
Systemet opererer med fem aldersgrupper og indeholder derudover advarsler mod for eksempel racisme, bandeord og vold.
Kulturforskelle
Ordningen dækker 16 lande, og det har ikke været uden problemer, fordi de enkelte lande har forskellige vurderinger af, hvad børn kan klare.
- I Skandinavien har vi et afslappet forhold til nøgenhed, hvor det i de katolske lande kræver en aldersgrænse på 18 år. I de engelsksprogede lande er man meget opmærksom på bandeord, hvor vi i Danmark ikke bryder os om den psykiske og meningsløse vold, som man i andre lande har et mere afslappet forhold til, siger Claus Due.
Fra sin egen verden som administrerende direktør for Electronic Arts nævner han spiludgaven af Ringenes Herre, der har fået mærket 12+, som et produkt, hvor grænsen er sat højt.
- Børn helt ned til 9-års alderen ved godt, at det går ud på, at heltene skal overleve, og der er ikke tale om meningsløs vold. Hvis man tog nogle 12-årige og spurgte, om spillet var lige på grænsen, så ville de nok begynde at grine, siger han.
Hvis mærkningen bevæger sig for langt væk fra danske børns niveau, frygter Claus Due, at mærkerne ikke vil få den rette effekt.
Han peger på, at mange spil laves til voksne, og at der også skal tages hensyn til det. De seneste tal fra USA viser, at den gennemsnitlige computerspiller er 29 år gammel.
I Danmark afholder Medierådet for Børn og Unge 18. marts en konference om computerspil, hvor en række forskere og organisationer vil diskutere, hvordan unges stigende brug af computerspil skal håndteres.
- Forældrene bliver bombarderet i medierne, hvor de den ene dag kan læse, at computerspil giver deres børn kompetencer, og den næste dag, at det kan få børnene til at udvikle psykoser, siger Susanne Boe, sekretariatsleder for Medierådet for Børn og Unge.
I forbindelse med konferencen søsættes derfor en større kampagne, som er rettet mod børn, forældre og professionelle og sætter fokus på risikoen for, at børn bliver afhængige af computerspil.
Relevante links
Multimedieforeningens spilpolitik-hjemmeside
Den fælles europæiske klassifikation af computer- og videospil (PEGI)
http://www.medieraadet.dk/html/computerspilsrap/computerspil_rap.html " target="new">Medierådet for Børn og Unges undersøgelse af unges brug af computerspil